نگاهی به عجایب هفتگانه جهان
اهرام مصر 
ساختن اهرام در سرزمین مصر به فرمان فرعونها از سه هزار سال قبل ازمیلاد مسیح آغاز شد (حدود ۵۰۰۰ سال قبل) وآخرین آنها در سال ۱۸۰۰ قبل ازمیلاد به پایان رسید. هر فرعون برای خود هرمی می ساخت تا آرامگاه ابدی او باشد (تا به اعتقاد مصریان زمانی که روح به بدن پادشاه برمیگردد بتواند در بدن اوکه مومیایی می شد جای بگیرد وفرعون د وباره بتواند زندگی را ازسر بگیرد).به همین علت ، معمولا بدن مومیایی شده فرعون را در تابوتی که به شکل صورت او ساخته شده بود قرار می داد ند ودر کنارش مجموعه ای ازلوازم زند گی خوراک پوشاک و حتی کشتی اختصاصی اش را دفن می کردند. هر هرم طی دهها سال و توسط صد ها هزار برده ساخته می شد. قدیمی ترین هرم مصر در ناحیه ساکارا قرار دارد وبزرگترین و کامل تر ین هرم که جزو عجایب هفتگانه به شمار می رود هرم خئوپس است که که در نزدیکی جیزه است. این هرم در حد ود ۱۳ جریب زمین مساحت دارد و ارتفاع اصلی آن ۱۴۸ متر بوده که به مرور زمان به ۱۳۸ متر کاهش پید ا کرده است.

باغهای معلق بابل 
گفنه می شود که این باغها توسط بخت النصر ساخته شد. وی بعد از ویران کردن معبد سلیمان در محل بیت المقدس کنونی در سال ۶۰۰ قبل از میلاد، این باغهای معاق را برای ملکه خو د که د ختر هوخشتر پادشاه قدرتمند ماد بود بنا کر د. این باغ 5 طبقه داشت و هر طبقه با ۱۵ متر فاصله بر روی طبقه زیرین ساخته شده بود . در هر طبقه گلها وگیاهان فراوانی را کاشته بودند وشاید از آن جایی که شاخ وبرگ درختان به سمت طبقه های زیرین آویزان می شده آن را باغهای معلق گفته اند .(البته باید اضافه کرد کشور بابل در منطقه عراق کنونی واقع بود. )

مجسمه زئوس 
مجسمه زئوس در سال ۴۳۵ قبل از میلا د در شهر المپیا ساخته شد.( شهری که بازیهای المپیک از آنجا آغاز شد) این مجسمه که شاهکاری از هنر و دانش بشری بود به نشانه احترام وپرستش زئوس که به اعتقاد یونانیان خدای خدایان بود بر پا شده بود. جنس مجسمه از سنگ مرمر خالص بود وبرای تزئئن بخش های گوناگون آن از طلا وعاج استفاده کرده بودند . بلندای این مجسمه به ۱۳ متر می رسید.

 این شاهکار هنری بر اثر جنگهای گوناگون به کلی از بین رفت. 

معبد دیانا 
این معبد در سال ۵۵۰ قبل از میلا د مسیح در ناحیه افه سوس در ترکیه کنونی ساخته شد. ساخت این معبد آنقد ر مهم بود که مردم شهرهای گوناگون با فرستادن هدایایی در ساخت آ ن شرکت کرد ند و پس از تکمیل، از تمامی نقاط برای زیارت آن می آمد ند. طول و عرض معبد ۱۳۰ در ۶۹ متر بود و ۲۷ ستون از مرمر خالص سقف آن را نگه می داشت که هر کدام از این ستون ها حدود ۱۹ متر ارتفاع داشتند؛ ولی در سال ۳۶۵ بعد از میلاد اروس توستن فقط به خاطر کسب شهرت وقد رت این بنا را به آتش کشید؛ اما بعد مدتی آنرا تعمیر کردند و تالار جدیدی برای آن ساختند .

سرانجام این معبد به فرمان نرون به کلی ویران شد.

مجسمه آپولو 
گفته می شود که مجسمه آپولوکه یکی از خدایان یونان قدیم بوده است درنزد یکی آسیای صغیر و در مدخل خلیج رودس برپا شده بود این مجسمه از جنس برنز و به ارتفاع ۳۰ متر ساخته شده بود. نصب این مجسمه بر روی زمین از شاهکارهای معماری محسوب می شده و مخصوصا حالت ایستاده آپولو در حالی که پاهای خودرا باز کرده ، بسیار جالب بوده است.

 اما مجسمه در سال ۲۲۴ قبل از میلاد مسیح بر اثر یک زلزله شدید سرنگون شد و تا سالیانی دراز به همان ترتیب بر روی زمین باقی ماند. پس از مدتی مردم برای استفاده از فلز برنز بدن مجسمه تکه های آن را جدا کردند تا آنکه بالاخره چیزی از آن باقی نماند. 

آرامگاه ماسولوس 
در سال ۳۵۲ قبل از میلاد هنگامیکه ماسولوس پادشاه کاریس در ترکیه کنونی درگذ شت ، آرامگاه باشکوهی از مرمر خالص برای اودر شهر هالیکارناس بنا کرد ند. این ساختمان چهار گوش ، دارای محیطی به میزان ۱۴۰ و ارتفاعی بیش از 40 متر بود؛ سقفی هرمی داشت و بر روی تعدادی ستون استوار شده بود . بر بالای آن مجسمه کالسکه پیروزی با چهار اسب که شاه وملکه بر آن سوار بودند دیده می شد.

این اثر  بارها توسط اعراب و بربر ها مورد حمله قرار گرفت تا اینکه به سبب زلزله شدیدی از بین رفت اما در قرن نوزده میلادی بخشهایی ازآن کشف گردید که هم اکنون در موزه بریتانیا نگهداری می شود. 

فانوس دریای اسکندریه 
شاید قابل استفاده ترین این بناهای هفتگانه چراغ دریایی بود که در بندر اسکندریه مصر برپا شده بود این بنا ۲۰۰سال پیش از میلاد مسیح توسط یکی از فراعنه وبرای تقدیم به یکی از خدایان ساخته شده بود. این ساختمان که بر بالای آن ، کوهی از آتش برپا می شد وظیفه راهنمایی کشتی ها را داشت و در حقیقت اولین چراغ دریایی جهان بوده است. این فانوس دریایی تا ۶۰۰ سال به خوبی انجام وظیفه کرد تا آنکه سر انجام بر اثر زلزله ای کاملا از بین رفت. 
 

منبع :بلاگ مقاله های علمی فارسی 

 

/ 4 نظر / 50 بازدید
حسن رزم آرا

سلام خسته نبشن عجب وبلاگنه خدا قوته بته

یار

وبلاگتون خوبه ولي سعي كن قالبش رو عوض كني تا مطالب بهتر خوانده بشه.

رزم آرا

سلام وبلاگتون بسیار پر محتواست و مطالب عرفانی و ادبی خوبی داره که به زیبایی کارتون افزوده .

مشهور

موفق و پیروز باشید