شیخ صوفی

 

آشنایی با شیخ :

 

                خواجه محمد حسین بن شیخ عبدالحق بن عبدالوهاب . . . بن خواجه عبید الله احرار معروف به شیخ صوفی  در 1001 (هـ-ق) متولد شد . در ایام طفولیت ، کار های خارق العاده ای از ایشان مشاهده گردید که موجب حیرت جامعه گشت در ده سالگی رو به بیابان گذاشت و مدت سی سال در کوه و صحرا سپری کرد و از گیاهان روزگار می گذرانید ، آن گونه که خود ایشان در سروده های خود می گویند :

 

دنبال عشق جانان سی سال می دویدم                    غیر از جفا و محنت چیز دیگر ندیدم

 

        در سن 40 سالگی درِ فیوضات الهی برآیشان گشوده گردید و در برآباد ساکن گردیدندکه سبب گسترش شهرت و معرفت ایشان در کشور گردید ، وی از سلسله نقشبندیه می باشد .

       برخی گویند : شاه عباس صفوی ، یکی از دختران خود را به عقد ایشان در آورد . 203 ) شیخ صوفی مدت 23 سال در برآباد پایین خواف به عبادت ، ریاضت وتصنیف کتاب مشغول بود ، تا این‏که در سن 63 سالگی در سال 1063 فوت کرد و در برآباد  دفن گردید . فرزندان ایشان شیخ صفاءالدین شیخ عبدالوهاب که مرقد آن‏ها در برآباد  و شیخ عبدالحق که مرقدش در سیجاوند بالا خواف و شیخ علی اکبر که مزارش در فرزنه تایباد هست ، می باشند و شیخ یعقوب از نوادگان ایشان هست .

        ایشان علاوه بر این‏که عارفی متقی و پرهیزگار بود ، در شاعری هم دست داشت. و دیوانی دارد به نام دیوان شیخ صوفی خوافی که نسخه‏ی خطی آن بعد از 300سال به کوشش و سرمایه‏ی عبدالله مشهوری شهردار وقت خواف در سال 1338 (هـ-ش) چاپ گردید .

 

 

حمد گویم از دل و جان ذوالجلال پاک را                 آن که ظاهر کرد باد و آب و نار و خاک را

ساخت از قدرت بیکدم آدمی خاکی پدید                 روح را در وی دمید و داد جان پاک را

ای مست خواب غفلت برخیز بی محابا                         از خون دل وضو کن رخ آر جانب ما

چندان بسته ای دل در کارهای باطل                         از جمله رو بگردان رخ آر جانب ما

دوش از سروش غیب شنیدم من این ندا                    کای بنده باز گرد به درگاه کبریا

از توست جرم ذلت سستی و معصیت                        از ماست لطف و عفو که هستیم پادشاه

 

 

                اولاد شیخ صوفی اکنون در منطقه خواف به انتساب خواجه عبیدالله احرار با نام خانوادگی احراری  ابدالی  مجاور وبا احترام زندگی می کنند وعده ای از آنان در کسوت مقدس روحانیت پیش نماز  بوده و امامت جمعه‏ی شهر خواف راحدود صد سال است که نسل به نسل به عهده‏ی این خانواده می باشد . علاوه بر آن در برآباد مزار های دیگری وجود دارد مثل : مزار شیخ صفائدین  مزار شاه سیدان  مزار پیر نقاره خانه  مزار پیر دروازه  مزار خواجه گان قفل گر  شاه موسی - شیخ صدر الدین  مزار شیخ ابوطاهر 

/ 2 نظر / 71 بازدید
غلامرضا

باعث سربلندی و افتخار ماست که هنوز در شهرمان کسانی پیدا میشن که دنبال فرهنگ این دیارند . متشکر از تلاشتون استفاده کردم .

درسا

سلام من عاشق طرز گردششونم [لبخند]